Counter

25 Ekim 2011 Salı

Orada kimse var mı?

Yılın son ayları kayıplar çoğalır hep, kazalar, hastalıklar, vakitli vakitsiz ölümler, şehitler, afetler... Kış da cabası...

Şehitlerimizin acısını yaşarken bir de deprem felaketi geldi memleketimizin başına. Öğretmenlerimiz, çocuklarımız, vatandaşlarımız... Kayıp çok fazla... Hala göçük altında canlı insanlar var; bu sabah yedi aylık hamile bir kadın kurtarılmış iki çocuğu ile. Dualarımız hep onlarla.

Bu arada bazı kendini bilmezler terör olayları nedeni ile bölgenin bu felakete uğradığını yazarak mutluluklarını ifade ettiler, anlamsızca "oh olsun" yazdılar sosyal paylaşım sitelerinde. Anlamak mümkün değil...Günlerdir boğazımız düğüm düğüm, gözlerimiz hep dolu, nefes alamıyoruz, daralıyoruz, kendimizce yardım yolları araştırıyoruz, susuyoruz.

Yardımlar akıyor bölgeye, halkımız çok duyarlı ancak sanırım bir koordinasyonsuzluk var ki dağıtımda bir takım adaletsizlikler, sıkıntılar yaşanıyor. Olsun varsın, bunlarla kalbimizi bozmanın da alemi yok, biz elimizden geldiğince, gücümüzün yettiğince gerekli malzemeleri gönderelim de fazlası olsun eksiği olmasın. Erciş' in köylerinden hala hiç yardım ulaşmayanlar varmış mesela ki oralarda da kayıplar çok. Allah hepsinin, bölgedeki herkesin yardımcısı olsun.

Bugün sabah bu siteye rastlayınca sizinle de paylaşmak istedim, gerçi hepiniz ulaşmışsınızdır bir şekilde ama olsun bir kişinin bile işine yarasa bir kişi bile buradan görüp bir adım atsa ve oradaki bir eksik giderilse ucundan, faydadır.

Şehitlerimize tekrar Allah' tan rahmet diliyorum ve yakınlarına ,sabır diliyorum. Ateş düştüğü yeri yakar ama hepimizin yüreği yandı, çok ağır bedeller ödüyor gencecik canlar, hepimizin canı için... Allah geride kalanlara sabır versin ve hala görev yapan Mehmetçiklerimize de güç ve metanet.

Deprem felaketini yaşayan herkes, tüm vatandaşlarımız kalbimiz sizinle. Kayıplarınız çok, Allah kolaylık versin. Dilerim yardımlar ulaşır ellerinize, dilerim kayıplar artmaz, yağmur, kar bastırmaz... Allah yardımcınız olsun...Bölgeye Acil Gönderilecek Malzemeler


Çocuklar ve bebekler için giyecek mama, bebek bezi, oyuncak
Beslenmek için Ekmek, Su, kuru gıdalar, Çay, Bitki Çayları, Bisküvi, Şeker, Yağ, Tuz
Barınmak ve Giyinmek için Çadır, Naylon, Yağmurluk, Battaniye, Kışlık Giyecek (Kazak, Pantolon, Mont, temiz İç çamaşırları… )
Temizlik için Kağıt peçete, Kolonyalı mendil, Tuvalet kağıdı, eldiven, Pudra
İlk Yardım İçin Sargı Bezi, Ameliyat eldiveni, Antibiyotikler, Oksijenli su, Maske
Elektrik Malzemeleri Jeneratör, Her boyutta Pil, Uzatma Kablosu, Ampul, Fener, Sigorta, Çeşitli Tornavida, Matkap
Korunmak için kask, İş tulumu, İş eldiveni
Diğer Dikiş seti, iplik, Makas5 yorum:

 1. canım benim hepimiz aynı duyguları paylaşıyoruz(Allah şükür!) bende şimdi afiş hazırlıyordum listen çok işime yaradı bugün okulda yardım kampanyası başlattım okulun her yerine ve civar yerlere asacağız.inşallah kısa zamanda işe yarar yardım toplayabiliriz.sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Rengim çok faydalı bir yazı olmuş. Söylediklerine tüm yüregimle katılıyorum..Bazı kendini bilmezlere de cevap vermek geregi bile yok.

  İnsanız biz ya, böyle anlarda daha çok kenetleniriz. Elimizden geleni hatta daha fazlasını yapmalıyız..

  YanıtlaSil
 3. Alanay' cım, Aslı' cım, insanız gerçekten haklısınız...
  Kenetlendik, herkes yardım için elinden geleni yapıyor, hiç bir şey yapamayan da gidip kan veriyor. Göçük altından canlar çıkarıldıkça mutlu oluyoruz, o canlar hastane yolunda hayatlarını kaybedince kahroluyoruz...

  İnsanlar orada mağdur ve öfkeli, sözleri de acıtıyor. Hele bu sabah bir adam öfkeyle 'yetkililer duysun sesimizi biz de insanız' deyince içim kat be kat acıdı. Bu psikoloji nasıl aşılır bilmiyorum.
  Zannediliyor ki orası Van olduğu için doğuda olduğu için yaşanıyor bu mağduriyet. Ama hayır, Gölcük depreminde yaşananlara göre bu yaşananlar yine iyi. Biraz öğrenmişiz kriz yönetimini ama daha yolun çok başındayız. Öğrenmemiz için daha bir sürü felaket mi yaşanacak Allah korusun...
  Dün Cüneyt Özdemir dedi ki Vali ve Belediye Başkanı birbirleri ile konuşmuyor, görüşmüyor her iki taraf da birbirlerine bakıyor bakalım ne olacak diye... Duruma bakın... Tam anlamıyla koyun can derdinde kasap mal derdinde durumu... Maksadını aşan sözler sarfetmekten korkuyorum o yüzden de susmak en güzeli...

  YanıtlaSil
 4. ihtiyaç listesine bakıp ilham aldım.. yaptığım koliyi ona göre yönlendiriyorum..

  muckkkk

  YanıtlaSil
 5. Sağol Nilgün' cüm. Kolay gelsin. Benim de burada bir arkadaşım kriz masası gibi çalışıyor sağolsun, bu siteyi o yapmış. Dakika başı Facebook' dan durum güncellemesi yapıp hangi köyün neye ihtiyacı olduğunu arayıp öğreniyor bize de iletiyor. Herkes iyi niyetle uğraşıyor işte. Kolay gelsin sana da...

  YanıtlaSil

Diğer yazılardan

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...